Home » Zdrowie » Seks a używki. Jak papierosy, alkohol, narkotyki i styl życia mogą wpływać na naszą seksualność.

Sfera intymna jest podatna na styl życia, jaki prowadzimy. Nic dziwnego! Życie w przewlekłym stresie, przepracowanie, ogólne zmęczenie - wszystko to objawia się niższą potencją, libido i ogólnym popędem seksualnym. Największym wrogiem udanego życia intymnego są jednak wszelkie używki, a raczej ich nadużywanie. Papierosy, alkohol, narkotyki - wszystko to daje złudne wrażenie szczęścia, niby poprawiają samopoczucie, ale jednak przy ich dłuższym stosowaniu negatywnie wpływają na całe nasze życie. Warto więc wiedzieć, dlaczego warto ich unikać, jakie zmiany wprowadzić, kiedy te używki stosujemy, a nasze życie seksualne będzie bogatsze, pełniejsze i przede wszystkim bardziej satysfakcjonujące.

Zaczniemy od alkoholu. Czy butelka wina to dobre rozwiązanie?

Przełamanie wstydu i lęku przed pierwszą randką? Może przed pierwszym współżyciem? Jedyna opcja to alkohol. Nic tak nie zwiększa naszej pewności siebie, jak kieliszek wódki, czy lampka wina. Oczywiście, alkohol może poprawić sprawność, zmniejszy uczucie wstydu i strachu, a także rozplącze nam język. Trzeba jednak uważać - o ile kieliszek wina jest jak najbardziej w porządku, o tyle cała butelka już nie koniecznie. To samo dotyczy innych alkoholi. Zrelaksuj się, odpręż, przezwycięż swoje zahamowania, ale tylko i wyłącznie z umiarkowaną dawką alkoholu. Brnięcie w upijanie się przed stosunkiem nie ma najmniejszego sensu. Doprowadzi do tego, że mężczyzna nie będzie mógł utrzymać erekcji, a jedynym lekarstwem na to będzie Viagra. Nadmierne spożywanie alkoholu przez dłuższy okres to już kompletna klapa w życiu seksualnym. Koniec z podnieceniem, ochotą na seks, czy orgazmem. Tak jest naprawdę, świadczą o tym wypowiedzi seksuologów, psychiatrów, ale również samych bohaterów, czyli małżeństw i par, które brnąc w zatracenie się w alkoholu tworzyli antyreklamę seksualności, życia intymnego i popędu seksualnego. Okazuje się, że przewlekłe spożywanie alkoholu, szczególnie w nadmiernych ilościach sprawia, że życie seksualne nie istnieje u blisko 70% osób, które z tym problemem się borykają. Przyczyn tego jest wiele, na przykład brak wspomnianego wzwodu, czy zdolności do jego utrzymania. W przypadku kobiet to z kolei brak podniecenia, a co za tym idzie, suchość pochwy.

Jak to jest z paleniem papierosów?

Oczywiście, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie, papieros nie jest tak szkodliwy, jak alkohol. W przypadku życia seksualnego nałogowe palenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie. Zostało to nawet udokumentowane, nic dziwnego, że nawet na paczkach pojawiają się wpisy o tym, że nałogowe palenie papierosów prowadzi do impotencji. Wszystko dlatego, że palenie upośledza funkcje naczyń krwionośnych, zmniejsza więc efektywność krążenia krwi w organizmie. Negatywnie więc wpłynie na fazę podniecenia u mężczyzny, ale również u kobiety. W skrajnych przypadkach doprowadzi do zaburzeń mechanizmu erekcji. Problem z naczyniami krwionośnymi to z kolei problem z utrzymaniem wzwodu - zupełnie jak w przypadku alkoholu. Co ważne, w trakcie nałogowego palenia pogarsza się jakość, ilość, ale i smak spermy. Już kilka dni bez papierosa sprawią, że to wszystko może powoli wracać do normy. Czy więc nie warto rozpocząć kolejny dzień bez papierosa? Warto tutaj wspomnieć również o kobietach, których ten problem dotyka, tak samo, jak mężczyzn. Najgorszym z możliwych połączeń jest bowiem palenie papierosów i przyjmowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Jak się bowiem okazuje, może to prowadzić do naprawdę groźnych sytuacji, z których można wymienić udar mózgu, czy zawał serca. Wszystko przez występowanie powikłań zatorowo-zakrzepowych. Pamiętajmy więc o tym wszystkim i zastanówmy się dwa razy przed kolejnym sięgnięciem po papierosa.

Narkotyki - płynne lub stałe szczęście (tylko chwilowe i dramatyczne w skutkach)

Przede wszystkim, spożywanie narkotyków uniemożliwia podejmowanie samodzielnych, świadomych decyzji. Może być bowiem tak, że kobieta nie chce współżyć, ale jest zbyt uległa, nieobecna, aby odmówić. Oczywiście działa to również w drugą stronę. Według wielu, szczególnie według osób doraźnie przyjmujących różne substancje psychotropowe, zażywanie narkotyków jest jak najbardziej w porządku. Prowadzi przecież do ogólnego rozluźnienia, inny ich rodzaj przekłada się na zwiększenie energii. Nie trzeba jednak nad tym tematem się rozwodzić. Narkotyki nie tylko mogą doprowadzić do niechcianych współżyć, ale również brutalności, otarć, uszkodzeń, czy niechcianej ciąży. Ponadto w połączeniu z alkoholem mogą być niezwykle groźne dla życia.

Jak styl życia wpływa na naszą seksualność?

Aktywność fizyczna, dobre samopoczucie, uśmiech, radość - to wszystko przyjaciele seksualności. Jeżeli jesteś człowiekiem pogodnym, zawsze uśmiechniętym - nie boisz się seksu, chcesz go i masz na niego ochotę, kiedy trzeba. Z kolei stres, przygnębienie, brak ruchu, czy przepracowanie przekłada się na problemy hormonalne, problemy z układem sercowo-naczyniowym - to z kolei przekłada się na problemy z erekcją, wzwodem, czy wysokim libido. Styl życia ma więc wpływ na naszą seksualność i to nie w mniejszym stopniu jak używki.