Home » Zdrowie » Problemy z koncentracją u dorosłych – jak sobie z nimi radzić

Stres, przemęczenie, nadmiar bodźców, ale też zła dieta i brak aktywności fizycznej – wszystko to mogą być przyczyny problemów ze skupieniem uwagi. Koncentracja jest jednak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, warto więc o nią zadbać. Pomoże odpowiednia przestrzeń do pracy, a także dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie.

Koncentracja jest niezbędna w naszym codziennym życiu. Mechanizm ten polega na eliminowaniu nadmiaru informacji docierających do ludzkiego umysłu z zewnątrz. Dzięki niemu możliwe jest skupienie uwagi na określonym zadaniu, zjawisku, osobie czy przedmiocie. Koncentracja pozwala na pracę z tymi wiadomościami, które są nam niezbędne do wykonania jakiegoś zadania. Niestety, obecnie coraz więcej ludzi – zarówno dorosłych, jak i dzieci, ma z nią problem.

Przyczyny zaburzeń koncentracji

Źródłem problemów z koncentracją u dorosłych najczęściej jest zmęczenie, niewyspanie, stres i nadmiar obowiązków. Przyczyną może być też ból, bezsenność, a także niektóre problemy psychiczne i neurologiczne. U osób starszych zaburzenia koncentracji bywają objawem rozwijającej się choroby Alzheimera. Zła dieta uboga w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego mózgu, odwodnienie organizmu i brak aktywności fizycznej również nie sprzyjają prawidłowej koncentracji.