Home » Zdrowie » Kamienie w nerkach: Sprawdź, jak objawia się kamica dróg moczowych

Przesuwanie się złogów przez drogi moczowe jest bardzo bolesne, a gdy kamień jest duży – zazwyczaj kończy się pobytem w szpitalu. Sprawdź, jak objawia się kamica dróg moczowych i jak zapobiec nawrotom choroby.

Kamica dróg moczowych to przewlekła choroba, z którą można żyć przez wiele lat, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. O występujących w nerkach złogach pacjent najczęściej dowiaduje się podczas badań diagnostycznych. Gorzej, gdy choroba przybierze postać tzw. kolki nerkowej. Złogi nazywane potocznie kamieniami blokują wtedy odpływ moczu, objawiając się bólem – często tak silnym, iż niezbędna jest hospitalizacja z podaniem silnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Skąd biorą się kamienie w nerkach

Statystycznie kamica dróg moczowych dotyka około 5-10% dorosłych w wieku od 30 do 50 lat. Trzykrotnie częściej chorują na nią mężczyźni. Zwykle trudno jednak zdiagnozować przyczynę nagromadzenia się kamieni w nerkach. Najczęściej wymienia się zaburzenia metaboliczne i choroby ogólnoustrojowe. Na rozwój kamicy narażone są osoby, które nie dbają o dostateczne nawodnienie organizmu, stosują niewłaściwą dietę bogatą w białko i szczawiany, chorują na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy otyłość.

Kamica dróg moczowych może się też pojawić przy nadczynności przytarczyc, dnie moczanowej, chorobie Leśniewskiego i Crohna, nawracających zapaleniach dróg moczowych, a także gdy w drogach moczowych występują zrosty – wrodzone lub nabyte.

Objawy kamicy dróg moczowych

Tworzenie się kamieni w nerkach często przebiega bezobjawowo. Złogi powstają z nieszkodliwych substancji zawartych w moczu, początkowo występując w postaci „piasku”, który jest bezboleśnie wydalany z moczem. Z czasem jednak wytrącone kryształki mogą się połączyć, tworząc kamienie. Przemieszczając się przewód moczowy do pęcherza, złogi wywołują silny ból, tzw. kolkę nerkową. Ból pojawia się w okolicy lędźwiowej i promieniuje do podbrzusza, okolic narządów płciowych i pachwiny.

Jeśli kamienie są małe, ból ma umiarkowane nasilenie i trwa krócej. Pacjent ma potrzebę częstego oddawania moczu – zazwyczaj w małych ilościach. Mocz może być zabarwiony krwią. Kolce nerkowej często towarzyszą wymioty. Poważny problem pojawia się, gdy duże kamienie blokują światło moczowodu. Wtedy następuje cofanie się moczu, które może doprowadzić do zakażenia nerki. Takie objawy, często w połączeniu z wysoką gorączką, wymagają jak najszybszej hospitalizacji pacjenta.

Zapobiec nawrotom

Kamica dróg moczowych to choroba mająca silne tendencje do nawracania. Ponownie pojawia się u 40-50% osób. Najważniejsze w profilaktyce kamicy jest właściwe nawadnianie organizmu. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1.5-2 litów płynów dziennie. Płyny te to przede wszystkim niegazowana woda. Osoby zmagające się z kamicą moczową powinny pamiętać o wypijaniu szklanki wody przed snem – rozcieńcza ona mocz zalegający w pęcherzu nocą, co zapobiega tworzeniu się złogów. Ważna jest też właściwa dieta, a pomocniczo – stosowanie suplementów diety wspomagający pracę dróg moczowych.