Home » Środki farmaceutyczne » Jak bezpiecznie stosować leki uspokajające

Ziołowe preparaty na bazie melisy, waleriany, chmielu zwyczajnego czy serdecznika pomagają w stanach lekkiego podenerwowania czy napięcia, są bezpieczne i nie grożą uzależnieniem. Jednak nie radzą sobie z poważniejszymi stanami. Gdy skołatane nerwy nie dają nam spać, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki.

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Doświadczamy go w zasadzie już od urodzenia, kiedy to z bezpiecznego łona matki wydostajemy się na zimny świat pełen nieznanych dźwięków i rażącego światła. Z wiekiem ilość sytuacji stresowych zwiększa się, a my nie zawsze potrafimy sobie z nimi poradzić. Sięgamy wtedy po leki uspokajające – mogą stanowić wybawienie w trudnych chwilach, jednak muszą być odpowiednio stosowane.

Ziołowe czy na receptę

Poszukując środka łagodzącego skołatane nerwy, do wyboru mamy dwa rodzaje farmaceutyków – dostępne bez recepty ziołowe preparaty oraz leki na uspokojenie – silniejsze, jednak zwykle dostępne na receptę. Wybór rozwiązania zależy od skali problemu. Jeśli jesteśmy podenerwowani przed ważnym spotkaniem, uroczystością czy egzaminem, bądź trudno nam się zrelaksować po pełnym napięcia dniu w pracy, sięgnijmy po preparaty ziołowe.

Preparaty uspokajające bez recepty

Leki ziołowe dostępne są w postaci kropelek, kapsułek, herbatek czy syropów. Do ich produkcji wykorzystuje się znane i bezpieczne rośliny, na przykład melisę, która dodatkowo ułatwia zasypianie, a dzięki pozytywnemu wpływowi na układ nerwowy wycisza pobudzony organizm. Z kolei waleriana, czyli kozłek lekarski, pomaga radzić sobie ze stanami nerwowymi, bezsennością, a nawet nerwicą.

Kobiety cierpiące z powodu rozdrażnienia, nadpobudliwości czy nerwowości, których przyczyn należy upatrywać w zmianach hormonalnych (związanych przede wszystkim z menopauzą) powinny sięgnąć po leki ziołowe zawierające chmiel zwyczajny. Z kolei osoby mające problemy z sercem i układem krążenia mogą wypić napar z ziela serdecznika lub męczennicy cielistej. Preparaty ziołowe są bezpieczne i nie powodują uzależnienia. Uważać jednak należy przy podawaniu ich dzieciom oraz kobietom w ciąży. W ich przypadku zalecana jest wcześniejsza konsultacja lekarska.

Leki uspokajające na receptę

Dobór leku na receptę uwzględnia indywidualne uwarunkowania pacjenta, jego stan zdrowia, przebyte choroby, a także inne przyjmowane leki. Dostępne na rynku preparaty różnią się ze względu na moc działania. Dlatego nigdy nie należy stosować leku na uspokojenie przepisanego komuś innemu. Gdy już wybierzemy się do lekarza i otrzymamy receptę, stosujmy się ściśle do przekazanych nam zaleceń. Stosowanie zbyt małych dawek leku może dać niewystarczający efekt, zbyt dużych z kolei – spowodować groźne skutki uboczne. Jeśli będziemy przyjmować lek dłużej niż powinniśmy, może on uzależnić. Dlatego musimy zawsze pamiętać o właściwym dawkowaniu.

Najczęściej przepisywanymi preparatami są leki z grupy benzodiazepinów – działają one uspokajająco, przeciwlękowo, nasennie i przeciwdrgawkowo. Dodatkowo rozluźniają też mięśnie. Benzodiazepiny stosuje się m.in. przy leczeniu objawów odstawienia w alkoholizmie. Pomocniczo natomiast znajdują zastosowanie w terapii niektórych typów padaczki.